O fotovoltaike

Čo je fotovoltaika

So solárnym systémom sa energia slnečného žiarenia premieňa na využiteľnú elektrinu. Solárne moduly na streche zachytávajú pomocou solárnych článkov slnečné lúče a vyrábajú tak jednosmerný prúd. Invertor potom premení jednosmerný prúd na striedavý elektrický prúd.

Solárne panely dokážu premieňať slnečné svetlo na elektrinu. Umožňujú to polovodiče (kremík), ktoré vedú elektrinu. Akonáhle slnečné svetlo zasvieti na solárny panel, začnú sa vytvárať elektróny. Elektróny sa potom pohybujú cez vrstvy solárneho modulu a ďalej k meniču.

Prečo si ju vybrať

 • Solárna energia je šetrná ku klíme a životnému prostrediu.
 • Solárne systémy vyrábajú elektrinu bez emisií. Neuvoľňujú sa skleníkové plyny, hluk ani jemný prach.
 • Netreba zabúdať aj na fakt, že návratnosť pri stúpajúcich cenách energie je čoraz rýchlejšia ako v predošlých rokoch.
 • Rýchla návratnosť, sebestačnosť, vytvorenie čistého prostredia pre naše deti a ich budúcnosť.
Solárny panel

Typy FVT systémov

On grid systém

On grid systém

Anglický výraz „grid“ znamená sieť, v tomto prípade označuje elektrickú sieť. On-grid systém je fotovoltaický systém, ktorý vyrába elektrinu a táto solárna elektrina sa potom dodáva do existujúcej verejnej siete. Je potrebný invertor, pretože vo verejných rozvodných sieťach tečie striedavý prúd.

Off grid systém

Off grid systém

Systém mimo siete je ostrovný systém. Takýto fotovoltický systém teda nie je napojený na verejnú elektrickú sieť a funguje len s batériami. Takéto systémy mimo siete alebo ostrovné systémy mali v počiatkoch fovoltaiky väčšie podiely na trhu. Dnes sa používajú predovšetkým v rekreačných domoch alebo horských chatách, ktoré nie sú pre veľkú vzdialenosť napojené na verejnú sieť.

Hybridný systém

Hybridný systém

Hybridné solárne systémy generujú energiu rovnakým spôsobom ako bežný solárny systém pripojený k sieti, ale používajú špeciálne hybridné invertory a batérie na uskladanie energie na neskoršie použitie.

Hybrid s bojlerom

Elwa systém

ELWA je 2 kW fotovoltaické zariadenie na ohrev vody. Jednosmerný prúd z fotovoltaických modulov sa prenáša priamo na vstavané vykurovacie teleso a okamžite sa bez strát premieňa na teplo. Zabudovaný MPP tracker zaisťuje, že FV generátor je vždy prevádzkovaný v optimálnom prevádzkovom bode (podobne ako FV invertor). Na prevádzku nie je potrebné žiadne pripojenie k elektrickej sieti, pretože zariadenie je napájané z FV generátora (čisto izolovaná prevádzka).  Požadovaná teplota teplej vody sa nastavuje otočným gombíkom, LED displeje informujú o aktuálnom stave zariadenia. Na spustenie zálohovania teplej vody je ELWA veľmi jednoduché pripojiť do zásuvky. Neexistuje žiadne napájanie do siete, takže nie je potrebný merací bod ako FV systém pripojený k sieti.

 • Jednoduchšie a lacnejšie ako termálne solárne systémy.
 • Nevyžadujú sa žiadne návštevy úradov.
  Ušetríte si únavné návštevy úradov, pretože ELWA nedodáva do siete žiadnu elektrinu. Najmä v bytovej výstavbe môže jednanie s úradmi pre fotovoltické systémy napojené na sieť trvať niekoľko mesiacov.
 • Najjednoduchšia inštalácia s „káblami namiesto rúr“, obsahuje menej hodnotnú meď, prakticky žiadne náklady na údržbu.
 • Možnosť vrstveného nabíjania s 2 zariadeniami.
 • Funguje aj v prípade výpadku prúdu.
 • Voliteľne je možné použiť zálohovanie teplej vody.
 • Nemrznúca zmes nie je potrebná.
 • V porovnaní s potrubím, nemajú káble takmer žiadne energetické straty.

Nezáväzná cenová ponuka

Máte otázky ? Vypracujeme vám nezáväznú cenovú ponuku a poskytneme všetky potrebné informácie.

Mám záujem

Zabezpečíme:

Servis FVT

Servis FVT

Umytie FTV

Umytie FVT

Zistiť viac